سویچ فشار چیست؟

بدون سویچ فشار و فشار سنج پمپ آب خانگی به صورت یک سره کار می کند و با اولین شیر آبی که در داخل ساختمان باز می شود، میزان فشار در مخزن یا منبع آب کم شده و در نتیجه پمپ آب روشن می شود و شروع به فعالیت می کند و بعد از بستن شیر آب نیز به کار خود ادامه می دهد. زیرا هیچگونه فرمانی مبنی بر کاهش یا افزایش فشار برای خاموش شدن پمپ ارسال نمی شود. فشار سنج در بیشتر پمپ های آب خانگی حداکثر بر روی 6 بار و حداقل 2 بار تنظیم شده است.

زمانی که فشار در داخل مخزن پمپ آب خانگی یا منبع کمتر از 2 بار می رسد، پمپ آب خانگی با استفاده از سویچ فشار یا ترموستات پمپ آب روشن شده و شروع به پمپاژ کردن آب به داخل مخزن می نماید و زمانی که درجه پمپ آب تا 6 بار برسد، سویچ فشار پمپ را خاموش می کند. با این اقدام سوئیچ فشار از روشن و خاموش شدن پی در پی پمپ آب جلوگیری می کند.

بنابراین سوئیچ فشار یا کلید اتوماتیک پمپ آب وسیله ای است که با کمک آن کاهش و افزایش فشار پمپ آب تنظیم شده و از این طریق فشار پمپ و زمان روشن و خاموش شدن آن کنترل می شود.

در کلیپ زیر آقای مهندس اسماعیلی به شما خواهند گفت که چه تعداد روشن و خاموش شدن پمپ آب خانگی طبیعی است.

محل قرارگیری سویچ فشار کجاست؟

سویچ فشار یا قطع کن پمپ آب به وسیله سیم پیچی داخلی به جعبه کنترل یا ست کنترل پمپ آب متصل شده است و این جعبه در محلی بین پمپ آب و خط لوله اصلی آب ساختمان تعبیه شده است. معمولاً سعی می شود کمترین میزان فاصله بین سویچ فشار و پمپ آب وجود داشته باشد.

سوییچ فشار به شکل غیرفعال در درون سیستم قرار داد و فعالیت آن فقط زمانی که فشار آب در پمپ آب خانگی کم یا زیاد شود آغاز شده و با رسیدن به فشار مطلوب دوباره در حالت غیرفعال خود باز می گردد.

برخی سویچ های فشار با استفاده از فشار دیافراگمی حاصل از پیستون و فنر فشار در داخل خط لوله پمپ آب خانگی قرار می گیرند. تنظیم فنر فشار با استفاده از پیچ تنظیم ست کنترل صورت می گیرد.

در بعضی از ست های کنترل فشار یک عدد پیچ تنظیم پمپ آب وجود دارد، که افزایش یا کاهش فشار پمپ با استفاده از همان یک عدد پیچ صورت می گیرد و در برخی مدل ها دو عدد پیچ تنظیم فشار وجود دارد که با استفاده از یکی از آن ها فشار را کم یا زیاد شده و با استفاده از یکی دیگر میزان دلتای فشار را تنظیم می کنند.

حال در ادامه به منظور ارائه توضیحات لازم در خصوص نحوه تنظیم فشار پمپ آب ساختمان چگونگی تنظیم کردن سوییچ فشار را برای شما بیان خواهیم کرد.

زیرا گاهی میزان فشار در پمپ آب خانگی بنا به دلایلی همچون باز بودن چند عدد شیر آب به طور همزمان در ساختمان، ترکیدگی در لوله آب، جذب رسوبات در لوله های ساختمان، وجود هوا در داخل سیستم پمپ آب خانگی و غیره افزایش یا کاهش پیدا می کند.

علائم تنظیم نبودن فشار در پمپ آب خانگی

 • روشن و خاموش شدن مکرر پمپ آب خانگی
 • کار کردن دائمی پمپ آب خانگی بدون باز بودن شیر آب
 • آموزش نحوه تنظیم فشار پمپ آب خانگی
  در ادامه این مطلب شما را با نحوه تنظیم پمپ آب خانگی از طریق تنظیم ست کنترل پمپ آب آشنا می کنیم:
  مرحله اول:
  طریقه تنظیم اتومات پمپ آب به این صور است که ابتدا به منظور حفظ امنیت باید اتصال پمپ آب خانگی به برق را قطع کنید. سپس با استفاده از پیچ گوشتی تمامی پیچ های موجود بر روی بدنه ست کنترل فشار یا سوییچ کنترل فشار یا تنظیم رله پمپ آب را باز کنید تا درپوش ست برداشته شود.
  چنانچه برای تنظیم اتوماتیک پمپ به تهیه پیچ گوشتی نیاز دارید، مطلب راهنمای خرید بهترین پیچ گوشتی دوسو و چهارسو دستی را مطالعه کنید.
  مرحله دوم:
  اگر ست کنترل یا رله پمپ آب ساختمان در دستگاه دارای یک عدد پیچ تنظیم فشار باشد، همانطور که در قسمت فوق گفتیم می توان از همان پیچ برای تغییر cut-on و cut-off یا فشار قطع و وصل پمپ استفاده کرد.توجه
  اندازه تغییر فشار به میزان 2 تا 2/1 بار به اندازه هر دفعه پیچاندن پیچ تنظیم است.
  در این حالت برای تنظیم کردن پمپ آب باید پیچ تنظیم را در جهت عقربه های ساعت بچرخانیم تا فشار پمپ آب خانگی برای حالت قطع و وصل پمپ افزایش پیدا کند.
  در مقابل اگر پیچ تنظیم را برخلاف عقربه های ساعت بچرخانیم میزان فشار قطع و وصل پمپ آب خانگی کاهش پیدا می کند.
  نحوه تنظیم ست کنترل پمپ آب که دو عدد پیچ تنظیم فشار دارد به این صورت است که پیچ تنظیم که فنر بزرگتری دارد، میزان فشار قطع و وصل پمپ آب خانگی را تنظیم می کند. در این مدل نیز مانند مدل قبلی روش تنظیم پمپ آب به این صورت است که چرخاندن پیچ تنظیم به جهت عقربه های ساعت سبب افزایش فشار پمپ آب خانگی و چرخاندن پیچ تنظیم فشار در خلاف جهت عقربه های ساعت سبب کاهش فشار پمپ آب خانگی خواهد شد.
  نقش پیچ تنظیم با فنر کوچک تر در این مدل کنترل اختلاف فشار یا دلتای فشار در پمپ آب خانگی است و با چرخاندن این پیچ در جهت عقربه های ساعت میزان فشار cut-off یا قطع پمپ آب بالا می رود.نکته: هرگز میزان فشار cut-off را کمتر از فشار cut-on تنظیم نکنید. در غیر این صورت پمپ آب خانگی وارد چرخه کار بدون توقف شده و دائما مشغول به کار می شود که همین مسئله سبب وارد شدن آسیب به دستگاه خواهد شد.
  دقت کنید در زمان تنظیم اتومات پمپ آب خانگی میزان فشار وصل یا cut-on پمپ نباید کمتر از 2 بار و میزان فشار قطع یا cut-off نباید بیشتر از 6 بار باشد. اگر می خواهید روش استفاده از گیج فشار در پمپ آب را یاد بگیرید، تماشای کلیپ زیر را از دست ندهید.

مرحله سوم:

آخرین مرحله از روش تنظیم کلید اتومات پمپ آب به این صورت است که شما می توانید میزان فشار تنظیم شده در پمپ آب خانگی را با روشن کردن پمپ آب امتحان کنید.

ولی قبل از روشن کردن پمپ حتما درپوش ست کنترل را در محل قبلی خود قرار دهید. سپس با باز کردن شیر آب در ساختمان می توانید میزان فشار قطع و وصل پمپ آب خانگی را در فشار سنج پمپ آب ملاحظه کنید و از فشار اندازه و دلخواه پمپ آب خود لذت ببرید.

 در صورتی که می خواهید اطلاعات کامل تری در خصوص روش تعمیر پمپ آب خانگی بدست آورید، پیشنهاد می کنیم مطالعه مطلب سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی را از دست ندهید.

نحوه تنظیم اتوماتیک پنتاکس

روش تنظیم اتومات پمپ آب در مدل هایی که به 2 پیچ تنظیم مجهز هستند، به صورت فوق است. اما در این قسمت قصد داریم تا شما را با نحوه تنظیم اتومات پمپ آب پنتاکس آشنا کنیم.

مارک پنتاکس یکی از بهترین مدل های اتوماتیک پمپ است که به نام سنسور قطع و وصل پمپ آب شناخته می شود. یکی از مهمترین قابلیت اتوماتیک دیجیتال پنتاکس این است که شما می توانید فشار استارت این وسیله را تنظیم کنید تا پمپ بتواند در حداقل فشار روشن شود. یعنی با تنظیم اتومات پمپ پنتاکس بر روی حداقل فشار، پمپ آب در فشار 5/0 بار روشن شود.

همچنین یک روش دیگر برای تنظیم اتوماتیک پمپ آب پنتاکس به این صورت است که این وسیله برای مصارف خیلی کم از قبیل پر شدن فلاش تانک، پمپ را روشن نکند. این ویژگی باعث افزایش طول عمر پمپ می شود.

برای تنظیم اتوماتیک پنتاکس به شیوه زیر عمل کنید:

 1. یکی از شیرهای آب داخل منزل را تا انتها باز کنید.
 2. به محل نصب پمپ اب رفته و شیر خروجی پمپ را ببندید.
 3. بعد از اینکه پمپ آب خاموش شد، شیر آب را به مقدار بسیار جزئی باز کنید. اگر در این حالت پمپ آب روشن شد، یعنی اتومات پنتاکس نیاز به تنظیم دارد.
 4. نحوه تنظیم اتومات پنتاکس به این صورت است که پیچ تنظیم را کمی به سمت چپ یا منفی بچرخانید تا پمپ آب بعد از باز کردن مقدار کمی شیر آب روشن نشود.

آنچه گفتیم نحوه تنظیم پمپ آب پنتاکس از طریق تنظیم سوئیچ پمپ بود، اما توجه داشته باشید روش تنظیم اتومات پمپ لوارا و تنظیم ست کنترل ایمر همانند نحوه تنظیم اتومات پمپ آب پنتاکس است که در قسمت فوق توضیح دادیم.

توصیه می کنیم جهت اطلاع از نحوه نصب برق پمپ پنتاکس و همچنین آشنایی با طریقه نصب اتوماتیک پمپ آب به مطلب نحوه بستن سیم اتوماتیک پمپ آب مراجعه کنید.

 

روش تنظیم پمپ آب بادی

منظور از پمپ آب بادی نمونه ای از پمپ است که برای راه اندازی به مخزن تحت فشار یا مخزن باد مجهز است. تنظیم پمپ آب مخزنی یا بادی از طریق تنظیم میزان باد در تیوپ مخزن تحت فشار انجام می شود.

برای تنظیم پمپ آب ساختمان مجهز به مخزن تحت فشار باید به سراغ مخزن رفت. به عنوان مثال اگر فشار استارت پمپ آب روی 2.5 بار تنظیم شده باشد، فشار مخزن باید بر روی 2 بار یا 30psi تنظیم شود که برای این کار از گیج فشار و تلمبه باد استفاده می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تنظیم پمپ آب با مخزن پیشنهاد می کنیم مطالعه مطلب تنظیم میزان باد مخزن فشار پمپ آب را از دست ندهید.

نحوه کنترل و تنظیم بوستر پمپ

برای تامین آب پرفشار در ساختمان های بلند و مجتمع های مسکونی، اداری و تجاری بزرگ از سیستم بوستر پمپ استفاده می شود. نحوه عملکرد بوستر پمپ به این صورت است که آب را از یک طرف جمع کرده و با فشار مضاعف از طرف دیگر پمپاژ می کند.

هر بوستر پمپ از بخش های مختلفی همچون الکتروموتور، پروانه، کانکتورهای ورودی و خروجی و تابلو برق تشکیل شده است. تنظیم بوستر پمپ از طریق تنظیم پرشر سوئیچ پمپ انجام می شود، به بیانی دیگر با تنظیم پرشر پمپ، زمان روشن و خاموش شدن آن کنترل می شود.

برای کنترل و تنظیم بوستر پمپ باید به مد آن دقت کرد. هر بوستر پمپ با توجه به نوع کاربری خود دارای مد مشخصی است:

 • مد 1: بوستر پمپ با مد 1 طوری طراحی شده است که می تواند حداکثر 6 پمپ را راه اندازی کند. نحوه تنظیم آن به این صورت است که 2 پمپ می توانند با دور متغیر فعالیت داشته باشند و 4 پمپ دیگر با دور ثابت عمل کنند.
 • مد 2 و 3: بوستر پمپ با مد 2 و 3 از نظر ساختاری شبیه به هم هستند. این مکانیزم دارای 4 بوستر پمپ با یک درایو بر روی بخش کنترلر هستند که برای هر 2 بوستر از 2 کنتاکتور استفاده شده است.

 

تنظیم فشار پمپ آب تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب خانگی به یک پمپ مجهز است که فشار آب دستگاه را تنظیم و کنترل می کند. پمپ دستگاه تصفیه دارای گیج فشار و سنسور است که عملکرد صحیح دستگاه را تنظیم می کند.

وظیفه سنسور این است که وقتی مخزن دستگاه تصفیه آب پر شد، این فشار را تشخیص داده و به پمپ دستور خاموش شدن می دهد. بر روی سنسور دستگاه یک عدد پیچ کوچک وجود دارد که با تنظیم آن می توان فشار قطع شدن آب ورودی به دستگاه تصفیه آب خانگی را تغییر داد.

این پیچ به شکل آلن خور است، بنابراین برای تنظیم فشار در پمپ آب تصفیه آب به یک آچار آلن و یک فشارسنج نیاز داریم. روش کار به این صورت است که ابتدا فشار سنج را در مدار لوله کشی دستگاه تصفیه قرار داده و سپس شیر مخزن را می بندیم و شیر برداشت را باز می کنیم.

در این مرحله دستگاه شروع به کار می کند و فشار سنج عدد صفر را نشان می دهد. حال باید شیر برداشت دستگاه تصفیه را ببندیم تا فشار بالا برود. وقتی فشار به حد مشخص رسید، دستگاه خاموش می شود. مقدار فشاری که پمپ دستگاه تصفیه آب در آن خاموش می شود را ثبت کنید. هر چه فشار خاموش بالاتر باشد، آب بیشتری در مخزن ذخیره می شود.

حال می توانید با کمک آچار آلن، پیچ آلن سنسور را بچرخانید. اگر پیچ را در جهت عقربه ساعت بچرخانید، باعث سفت شدن پیچ و افزایش فشار سنسور می شود. اما اگر بخواهیم فشار خاموش شدن سنسور را کاهش دهیم، کافیست پیچ سنسور را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانیم.

جمع بندی

ما در این مطلب برای شما توضیح دادیم که چرا تنظیم بودن فشار در پمپ آب خانگی مهم است و در ادامه روش کنترل فشار آب ساختمان را با کمک سوئیچ فشار یا کلید قطع کن پمپ آب خانگی به شما آموزش دادیم. با این حال برخی افراد نمی توانند با وجود توضیحات داده شده میزان فشار در پمپ آب خود را تنظیم کنند.

اگر شما هم جزو این دسته افراد هستید که برای تنظیمات اتومات پمپ آب ساختمان خود نیاز به کمک دارید، می توانید از متخصصین سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی در گروه تاسیسات 24 ساعته کمک بگیرید. کارشناسان این مجموعه به دلیل سال ها کار عملی در حوزه تعمیر و سرویس پمپ آب می توانند فشار پمپ آب خانگی شما را به راحتی و به بهترین شکل ممکن تنظیم کنند.

خوشبختانه تمامی خدمات گروه تاسیسات 24 ساعته به همراه گارانتی تضمین کیفیت خدمات به مشتریان عرضه می شود، بنابراین می توانید با خاطری آسوده سفارش خود را به کارشناسان خبره و کاربلد این مجموعه بسپارید.

پس اگر برای تنظیمات پمپ آب خانگی خود نیاز به کمک دارید، کافیست همین الان فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کنید و یا با شماره های داخل سایت تماس بگیرید

خلاصه ای از آنچه در این مطلب گفتیم

 • سوئیچ فشار وسیله ای است که با استفاده از آن می توان زمان روشن و خاموش شدن پمپ آب خانگی را طوری تنظیم کرد که پمپ در دفعات کمتر روشن و خاموش شود.
 • اگر در زمان باز کردن شیر، آب با فشار زیادی از شیر خارج می شود و یا پمپ به سرعت روشن و خاموش می شود، احتمالاً فشار پمپ تنظیم نیست.
 • نحوه تنظیم کلید اتوماتیک پمپ به این صورت است که با کمک پیچ بزرگ و کوچک فشار قطع و وصل پمپ آب را کنترل کنیم.
 • بوستر پمپ سیستم گسترده تری از پمپ آب خانگی است که باید برای تنظیم فشار پمپ ساختمان در این مدل به مد پمپ توجه کرد.
 • در دستگاه تصفیه آب خانگی نیز از پمپ، سنسور و گیج فشار استفاده شده است. برای رگلاژ پمپ آب دستگاه تصفیه باید پیچ سنسور را شل یا سفت کرد.
 • اتومات پمپ آب مخزنی همان سوئیچ فشار در پمپ آب مجهز به مخزن تحت فشار است که نحوه تنظیم فشار پمپ آب در این مدل از طریق کلید اتوماتیک و میزان باد داخل مخزن انجام می شود.
 • روش تنظیم اتوماتیک پمپ آب پنتاکس به این صورت است که می توان با چرخاندن پیچ تعبیه شده بر روی ست کنترل آن پمپ آب را طوری تنظیم کرد که در حداقل فشار اولیه استارت بزند.