پمپ آب خانگی

پمپ آبهای خانگی از برندهای برتر مانند: ابارا، استریم، الکتروژن، و ... دارای صدای کمتری می‌باشند. برای خرید پمپ مناسب و کم صداتر می‌توانید از کارشناسان شرکت ونتی پمپ (VENTIPUMP) مشاورۀ تخصصی دریافت نمایید.

ونتی پمپ یکی از بزرگترین توزیع کننده‌های پمپ آب، کفکش، موتور برق و لوازم کشاورزی در کشور می‌باشد.

پمپ آب خانگی در انواع مختلف: بشقابی، جتی، سیرکولاتور، محیطی و به همراه مخزن انبساط و کلید اتوماتیک قابل ارائه به مشتریان محترم است.

در شبکه‌های آبرسانی شهری، روستایی و صنعتی، گاهی اوقات فشار آب ورودی به ساختمان‌ها، مجتمع‌های مسکونی، اداری و تجاری، جهت تامین آب مصرفی با فشار و آبدهی مناسب در طبقات بالایی کافی نیست. در این موارد جهت تقویت فشار آب در ساختمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی و تجاری کوچک یا متوسط از پمپ آب خانگی استفاده می‌شود. استفاده از پمپ، باعث کاهش مصرف آب و هزینه‌های مربوط به مصرف آب خواهد شد.

عکس پمپ آب

پمپ آب خانگی، معمولاً تک فاز است، اگر چه از انواع سه فاز آن‌ها نیز استفاده می‌شود. تعداد طبقات، متراژ واحدهای ساختمان، محل قرارگیری پمپ در سیستم آبرسانی و لوله کشی، سایز لوله‌های آب، تعداد شیرهای موجود در واحد و فشار آب مورد نیاز از عوامل موثر در انتخاب پمپ آب خانگی است.

چه عواملی در انتخاب پمپ آب خانگی تأثیر دارد؟

برای انتخاب و خرید پمپ آب مناسب نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • تعداد و متراژ واحدهای مسکونی
 • محل قرارگیری پمپ در سیستم آبرسانی و لوله کشی ساختمان
 • تعداد شیرهای موجود در واحد مسکونی و فشارآب مورد نیاز پشت شیرها
 • سایز لوله های آب ساختمان
 • انتخاب صحیح الکتروموتور برای پمپ آب خانگی

توصیه می کنیم برای انتخاب دقیق تر پمپ آب مورد نظرتان برای کاربری و عملکرد خاصی که نیاز دارید، حتماً با کارشناسان فروش شرکت ونتی پمپ (VENTIPUMP) تماس حاصل نمایید.

انواع پمپ آب خانگی

انواع پمپ آب خانگی عبارتند از:

 • پمپ جتی
 • پمپ سیرکولاتور
 • پمپ بشقابی
 • پمپ محیطی
 • پمپ آب خانگی با مخزن انبساط
 • پمپ آب خانگی با کلید اتوماتیک


انواع پمپ خانگی بر اساس توان

 • پمپ آب خانگی نیم اسب بخار: پمپ آب خانگی نیم اسب بخار، به دلیل توان کمی که دارد، برای ساختمان‌های یک طبقه با حداکثر متراژ 150 متر مناسب است.
 • پمپ آب خانگی بشقابی یک اسب بخار: پمپ بشقابی یک اسب، برای ساختمان‌های سه طبقه و شش واحد با حداکثر متراژ 75 متر برای هر واحد، قابل استفاده می‌باشد.
 • پمپ آب خانگی جتی یک اسب بخار: این نوع پمپ‌ها، پمپ جتی با توان یک اسب بخار هستند که برای ساختمان‌های دارای چهار طبقه و 8 واحد با حداکثر متراژ 68 متر برای هر واحد، مناسب است.
 • پمپ آب خانگی دو پروانه یک اسب بخار: پمپ مدل دو پروانه‌ای یک اسب بخار در ساختمان‌های چهار طبقه با تعداد 8 واحد که هر واحد دارای حداکثر 75 متر است، کاربرد دارد.
 • پمپ آب خانگی دو پروانه یک و نیم اسب بخار: پمپ‌های یک و نیم اسب بخار دو پروانه‌ای جهت استفاده در ساختمان‌های پنج طبقه با 10 واحد که متراژ هر واحد می‌تواند حداکثر  100 متر باشد، استفاده می‌گردد.
 • پمپ آب خانگی دو اسب بخار: جهت مصرف در ساختمان‌های پنج طبقه 14 واحد با حداکثر متراژ 100 متر نصب می‌شود و برای 20 واحد با میانگین 100 متر متراژ از پمپ‌های 4 اسب دو پروانه سه فاز استفاده می گردد. اما برای استفاده از پمپ آب در مجتمع‌های مسکونی که حداقل دارای 20 واحد می‌باشند نیاز به بوستر پمپ می‌باشد که بتواند آبرسانی را براحتی انجام دهید.


پمپ خانگی بی‌صدا

پمپ‌های موجود در بازار در میزان بلندی صدا نسبت به هم تفاوت دارند. باید توجه داشته باشید بی‌صدا بودن کامل یک پمپ آب، تصور نادرستی است و بهتر است به جای آن از واژه پمپ کم‌صدا استفاده شود. برای خرید یک پمپ خانگی کوچک و کم صدا، کارشناسان ما در کنار شما هستند و آماده ارائه مشاوره تخصصی و پاسخگویی کامل به سوالات شما در مورد قیمت پمپ آب خانگی شما هستند.


انواع پمپ آب خانگی براساس کارکرد

پمپ‌های آب خانگی بر حسب نوع کارکرد به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • پمپ‌های افزایش فشار آب
 • پمپ‌های آب در گردش (پمپ سیرکولاتور یا برگشت آب گرم)

پمپ‌های افزایش فشار، معمولاً 3000 دور هستند، ولی پمپ‌های آب در گردش، جهت به گردش درآوردن آب گرم در یک مدار بسته (مثل موتور خانه‌ها) استفاده می‌شوند و عموماً الکتروموتورهای آنها 1500 دور است. هرچه دور الکتروموتور بیشتر باشد، میزان فشار و صدای تولید شده از پمپ نیز بیشتر خواهد بود.


روش اتوماتیک کردن پمپ آب افزایش فشار

عموماً جهت اتوماتیک کردن پمپ‌های افزایش فشار از سه سیستم استفاده می‌گردد :

 • استفاده از تابلو فرمان برای پمپ سه فاز (به کارگیری اینورتر)
 • استفاده از ست کنترل یا کلید دیجیتال
 • استفاده از منبع تحت فشار


برای کارکرد پمپ‌ها به صورت اتوماتیک و کاهش دفعات روشن و خاموش شدن پمپ‌ها و در نتیجه کارکرد کم‌صدایی پمپ، نیاز به نصب مخزن تحت فشار به همراه درجه و کلید اتوماتیکاست. آب تحت فشار ذخیره شده در منبع مذکور باعث ایجاد یک فشار ثابت در پشت لوله گردیده و در نتیجه، کاهش چشمگیر دفعات روشن و خاموش شدن پمپ و همچنین ایجاد جریان متناوب و یکنواخت آب در لوله ها را در پی دارد.

چطور پمپ آب خانگی را نصب کنیم؟

 • در ابتدای نصب پمپ آب خانگی میبایست شیر اصلی تغذیه که از لوله اصلی به انشعاب‌های مختلف ساختمان شما می‌آید ببندید.
 • در مرحله بعد باید همه شیرهای برداشت داخل ساختمان را باز کنید تا آب باقیمانده درون لوله آب تخلیه شود.

نکته مهم: چنانچه در منزل مسکونی شما مخزن ذخیره آب قرار دارد، شیر برداشت آن را ببندید تا از تخلیه آن جلوگیری شود.

 • لوله را درست در جلوی شیر اصلی خط تغذیه جدا کنید، برای جدا کردن شیر اصلی به دو آچار نیاز دارید، یکی از آچارها برای نگهداشتن شیر و دیگری برای لوله استفاده می‌شود. معمولاً پس از باز کردن لوله مقدار انتهایی آبی که درون لوله‎ها باقیمانده باشد از لوله‌ها تخلیه می‌شود.
 • مقدار لوله جدا شده بعد از شیر را اندازه گیری کنید تا مطمئن شوید که فضای لازم برای نصب پمپ، صافی، شیر یک طرفه و اتصلات را دارید.
 • در ابتدای ورودی لوله یک تکه لوله کوچک فاصله انداز استفاده کنید. سایز لوله باید هم اندازه لوله ورودی پمپ باشد و همچنین به این نکته توجه کنید که نوار تفلون را جهت آبندی در جهت خلاف عقربه‌های ساعت بر روی رزوه‌ها بپیچید. در مرحله بعد تکه لوله را توسط آچار لوله‌گیر محکم کنید.
 • پس از تفلون بندی شیر یکطرفه را در طرف دیگر تکه لوله ببندید. بستن شیر یکطرفه باعث جلوگیری از برگشت فشار آب لوله کشی ساختمان به سمت کنتور می‌شود.
 • در نصب فلش به جهت نصب شده روی شیر یکطرفه توجه داشته باشید که در جهت صحیح (به سمت ورودی پمپ) نصب شود.
 • از یک شیر قطع و وصل در خروجی مخزن ذخیره آب استفاده کنید.
 • از اتصالات مناسب برای ارتباط بین مخزن ذخیره آب و پمپ استفاده کنید. این اتصالات ممکن است بصورت مستقیم یا زانویی 90 درجه باشند.

حتماً برای پمپ آب خانگی خود محافظ خریداری کنید و سپس به برق متصل نمایید.

 • شیر اصلی یا شیر خروجی مخزن ذخیره آب را باز کرده تا هوای داخل لوله‌ها خارج شود و سپس اقدام به بستن کنید.

قیمت پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی دارای انواعی مختلقی از برندها و مدل‌ها می‌باشد که نظر به نیاز شما می‌تواند قیمت متفاوتی داشته باشد. برای مثال ممکن است پمپ آبی که برای ساختمان یک طبقه استفاده می‌شود، نوع و شرکت سازنده متفاوتی با پمپ آبی که برای یک برج 20 طبقه استفاده می‌شود داشته باشد.

در ضمن این نکته را نباید فراموش کرد که به هیچ وجه در خرید پمپ آب خانگی چنین ذهنیتی نداشته باشیم که پرداخت مبلغ بیشتر برای خرید پمپ آب منجر به دریافت عملکرد بهتری از این وسیله خواهد شد. برای مثال چنانچه ساختمان شما 3 طبقه باشد و بخواهید پمپ آب مناسب 8 طبقه خریداری کنید تا آب بیشتری برای شما پمپاژ کند نه تنها این اتفاق به هیچ عنوان نخواهد افتاد بلکه باعث ایجاد فشار به لوله و ترکیدن آن خواهد شد و به دنبال آن شما هم متحمل هزینه خواهید شد.

بنابراین برای انتخاب، خرید و دریافت بهترین پمپ آب خانگی حتماً با کارشناسان و مختصصین این حوزه مشورت کنید. نمایندگی ونتی پمپ (VENTIPUMP) آماده ارائه مشاوره فنی و تخصصی رایگان به شما در زمینه خرید انواع پمپ خانگی می‌باشد.

پمپ خانگی با مخازن انبساط

پمپ‌های خانگی با مخزن انبساط، تعداد دفعات انجام سرویس و نگهداری دستگاه و تعداد انجام کنترل برای آنها بیشتر از دیگر مدل‌ها است. در این نوع پمپ اندازه منبع انبساط بستگی مستقیم به اندازه آب مصرفی دارد. از اجزاء این پمپ شامل پنج راهی و کلید اتوماتیک، درجه و منبع انبساط است.

پمپ خانگی با کلید اتوماتیک

پمپ خانگی با کلید اتوماتیک نسبت به پمپ خانگی با منبع انبساط نسبتاً هزینه کمتری دارد ولی برای استفاده از این نوع پمپ باید میزان باز و بسته شدن شیر را مد نظر گرفت. چرا که در هر دور باز و بسته شدن شیر، کلید اتوماتیک استارت زده و پمپ شروع به کار می‌کند. پس در مورادی که میزان مصرف بیشتر است باید از این نوع پمپ صرف نظر کرد.

بوستر پمپ خانگی

بوستر پمپ خانگی به دلیل هزینه نگهداری کم و با صرفه بودن، در اکثر مجتمع‌های مسکونی و مراکز بزرگ تفریحی، اداری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. از اجزاء تشکیل دهنده بوستر پمپ خانگی می‌توان به الکترو پمپ، فشار سنج، تابلو کنترل و اینورتر اشاره کرد. بوستر پمپ‌ها بسته به میزان مصرف آب در انواع دو و چند پمپی، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در بوستر پمپ ها جهت کاهش مصرف برق و افزایش طول عمر قطعات پمپ، از سیستم های دور متغیر الکترونیکی (اینورتر) استفاده می شود. عملکرد این سیستم ها به نحوی است که با سنسورهایی که در مدار خروجی پمپ قرار می گیرد، میزان فشار و دبی پمپ سنجیده شده و با کنترل سرعت دورانی الکتروموتور، مصرف انرژی کاهش می‌یابد.


بهترین برند پمپ آب خانگی

امروزه شرکت‌های داخلی و خارجی بسیاری در حوزه تولید پمپ آب خانگی فعالیت می‌کنند که هر کدام طرفداران خاص خود را دارند.
تعدادی از بهترین برندهای پمپ خانگی به شرح زیر است:

 • ابارا (Ebara)
 • لوارا (Lowara)
 • پمپیران (Pumpiran)

پمپ خانگی ابارا سری AGA) خودمکش(

الکتروپمپ AGA-AGS از فولاد ساخته شده و دارای ونتوری (اجکتور و دیفیوزر) می‌باشد. واحدVenturi  از PPE-PS تقویت شده با الیاف شیشه ساخته شده است. به دلیل وزن سبک این پمپ خود پرایمینگ، حمل، استفاده و نصب آن آسان است. بدنه پمپ در تمامی مدل‌های سری AGA-AGS Abara از فولاد و در تماس با سیال از فولاد ضد زنگ303  می‌باشد. در مدل AGA 0.6 -0.75-1.00 پروانه‌ها از PPE+PS می‌باشد. تقویت شده با الیاف شیشه و در بقیه مدل‌ها از برنج ساخته شده اند. انواع مهر و موم مکانیکی شامل مواد سرامیکی / کربنی / NBR است. مهم ترین کاربردهای این پمپ‌ها برای افزايش فشار، آبياری، كارواش، تخليه استخر و به طور كلی پمپاژ آب تميز است.


پمپ خانگی ابارا سری CDA (الکتروپمپ سانتریفیوژ دوپروانه‌ای چدنی)

این نوع پمپ‌ها دارای دو پروانه بوده و بدنه آن پمپ چدن است. این طیف از پمپ‌های ابارا جزء محدوده پمپ‌های صفحه‌ای می‌باشد. دو پروانه در فضای فشرده باعث افزایش کارایی و کارایی این پمپ می‌شود. پمپ های EBARA CDA در مصارف صنعتی و معمولی برای افزایش فشار آب تمیز و عاری از ذرات خورنده استفاده می‌شوند. مهر و موم مکانیکی در این پمپ سرامیک/کربن/NBR است. مواد پروانه در این مدل CDA PPE+PS است. برخی از مدل ها از فولاد و برخی دیگر از برنج ساخته شده اند. این پمپ ابارا دارای پسوند IE2 و IE3 است. موتورهای کلاس E مصرف انرژی پایین و راندمان بالایی دارند. این مدل مناسب افزايش فشار آب براي آبياری و جهت كار با سيالات غير خورنده برای مصارف معمولی و صنعتی است.


پمپ خانگی ابارا سری CMA سانتریفیوژ تک پروانه ای چدنی

پمپ Ebara سری CMA مانند سری Ebara CDA از خانواده پمپ‌های بشقابی است. این پمپ تک پروانه از نوع گریز از مرکز (سانتریفیوژ) و بسته است. پروانه در برخی مدل‌ها از تکنوپلیمر و در برخی دیگر از مس ساخته شده است. سری CMA به دلیل داشتن بدنه استیل دارای مقاومت بالا و عملکرد بی‌صدا یکی از محبوب‌ترین مدل‌های پمپ آب خانگی است. کاربرد این مدل عموماً برای مصارف معمولی خانگی، تحت فشار و آبیاری مناسب است.


پمپ خانگی ابارا سری CMB سانتریفیوژ تک پروانه چدنی

سری CMB پمپ‌های ابارا، الکتروپمپ‌های سانتریفیوژ استیل ضد زنگ چدنی با تک پروانه هستند. از این پمپ برای افزایش فشار سیال بدون مواد مضر (خورنده) استفاده می‌شود و کاربرد آن در مصارف صنعتی زیاد است.


پمپ خانگی ابارا سری CMC سانتریفیوژ تک پروانه چدنی

پمپ‌های سری CMC Ebara از جمله سری‌های CDA، CMA و CMB از جمله پمپ‌های سانتریفیوژ هستند و برای افزایش فشار آب، آبیاری در مقیاس کوچک، انتقال مایعات غیر خورنده و شستشوی خودرو کاربرد دارند. این مدل پمپ ابارا برای افزایش فشار آب برای آبیاری و کار با مایعات غیر خورنده برای مصارف معمولی و صنعتی مناسب است.


پمپ خانگی ابارا سری PRA الکتروپمپ محیطی

پمپ سازگار با محیط زیست PRA با نیم اسب بخار معمولاً برای نیازهای کوچک خانگی استفاده می‌شود. از این پمپ‌ها برای انتقال آب گرم تمیز استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که حداکثر دمای آب قابل حمل در این سری از پمپ‌های ابارا 80 درجه سانتیگراد است. در صورت افزایش دما باعث آسیب به اورینگ و آب بندی مکانیکی و در نتیجه کاهش راندمان پمپ می‌شود. بدنه این پمپ از چدن، پره از جنس برنج و شفت از فولاد ضد زنگ 303 به جز مدل 0.50PRA  ساخته شده است.


پمپ خانگی ابارا سری SWA افقی خودمکش با فیلتر استخری

این پمپ دارای عملکرد اضافه بار حرارتی برای محافظت از موتور در برابر مشکلات حرارتی است. این پمپ‌ها دارای قدرت موتور از 0.5 اسب بخار تا 2 اسب با دور موتور 3000 یا دو پل هستند. درجه محافظت در برابر آب و گرد و غبار موتور 55IP و درجه عایق حرارتی F  است. ورودی پمپ استخر swa abara مجهز به فیلتر یا استرینر است که به عنوان موگیر نیز شناخته می‌شود. بعد از این که آب از طریق برگ‌گیر استخر وارد ورودی الکتروپمپ شد. معمولاً جهت گردش آب در سيستم تصفيه آب استخرها استفاده می‌شوند.